Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Coltul instrumentistilor amatori...

+33
PET
Adinel
Redy2a
BlackMarket312
Allu
Telecaster
Laura/BJ ZEU!
N3xT.LeVeL
alexunderr
dookie.the.third
Calypso
Antttonia
Deekie
Spy34
Raluca
Kinkehpunk
runaway_angel
ReLaX
lil.redundant
bill16man
PunkRock Girl
ad3.
AmericanIdiot
butch
mike
gdr
gimmy
vlad
Cassy
Claudiu
CarmenPunkGirl
mazga
Bughy
37 participan?i

Pagina 9 din 15 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 15  Urmatorul

In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Calypso Dum Mai 23, 2010 8:41 am

You fucking...
Superbe toate Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 436275

Bassu de cand il ai? Si de unde? etc
Calypso
Calypso
Fan Adevarat
Fan Adevarat

Numarul mesajelor : 416
Varsta : 113
Localizare : everywhere!!
Stare de spirit : Punk

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Bughy Dum Mai 23, 2010 9:30 am

Bassul il am de cateva zile.E al profului meu de muzica, cu care cant impreuna cu Claudiu in formatia scolii.Eu fiind basist, l-am rugat sa mi-l lase acasa sa mai exersez pe el
Bughy
Bughy
Squier user
Squier user

Numarul mesajelor : 2964
Varsta : 32
masculin

Localizare : Rasnov, Brasov
Joburi/Distractii : Chitarist

http://gdrbughy.wordpress.com

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de bill16man Dum Mai 23, 2010 9:31 am

faine is toate.... o mica intrebare... tobele nu is un set intreg, nu? adica fiecare is de o alta marca sau alt model... si te rog sa te mai lauzi cu ele... dar nu cu poze ci cu sampleuri audio Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 770354 Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 38591

last edit: oo.. da fi sigura de asta @lil.redundant , vecinii lui is foarte fericiti a nu mai pot dormi si ca nu mai au liniste Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 942345
bill16man
bill16man
Longview
Longview

Numarul mesajelor : 256
Varsta : 33
masculin

Localizare : Tulcea(satul cu semafoare)
Stare de spirit : punk

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Bughy Dum Mai 23, 2010 9:35 am

vecinii au noroc ca sunt mai toata ziua plecat Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 942345

tobele din cate stiu sunt toate doina dar din seturi diferite. asa le-am cumparat de la un tip din bucale. monstre audio voi face cand voi avea un microfon decent sau macar o camera, ceva.deocamdata, va las asa in ceata Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 770354
Bughy
Bughy
Squier user
Squier user

Numarul mesajelor : 2964
Varsta : 32
masculin

Localizare : Rasnov, Brasov
Joburi/Distractii : Chitarist

http://gdrbughy.wordpress.com

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de bill16man Dum Iun 13, 2010 11:11 am

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 942345) pai mna.... imprumuta si u un microfon de la cineva... nu ne mai lasa sa murim de curiozitate Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 942345
bill16man
bill16man
Longview
Longview

Numarul mesajelor : 256
Varsta : 33
masculin

Localizare : Tulcea(satul cu semafoare)
Stare de spirit : punk

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Telecaster Lun Iul 19, 2010 7:55 pm

caut si eu un setup al ampului decent pentru punk-rock (early green day stuff si dirty distors gen blink in era dude ranch) si unu pentru clean alternative.

am folosit multa vreme ceva foarte interesant care se plia pe destule coveruri:
in mare venea: gain 10 high 10 mid 7-8 bass 6-7. nu sunt totusi multumit pentru ca daca ma duc pe corzile subtiri peste spatiul 9-10 se duce naibii tot
Telecaster
Telecaster
Fan Adevarat
Fan Adevarat

Numarul mesajelor : 581
Varsta : 30
masculin

Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : "eu nu vreau bani nu vreau nimic"

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de gdr Lun Iul 19, 2010 10:30 pm

eu pentru un ton mai punk folosesc basii cam pe 1-2 , low-ul pe 2 , high-ul pe 0 sau vreo 2 si vreo 6 treble. Cred ca daca ar fi sa am un eq ar semana putin cu un zambet sarcastic. Din doze le am la jumate, folosesc si dozele jazz si precission, pentru o combinatie de ton murdar si distorsionat aka prec si claritatea jazz-ului. Basii ii am dati la maxim, iar inaltele pe 5 ( din doze). Obtin un ton metalic , putin agresiv.
gdr
gdr
Fan Adevarat
Fan Adevarat

Numarul mesajelor : 403
Varsta : 32
masculin


Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Telecaster Mar Iul 20, 2010 11:12 am

mi-am adus aminte ce inseamna o melodie grea. cred ca din ultimele 10-15 melodii invatate (blink 182 in majoritate) daca 2 imi luau peste 15 minute. acum stau de vreo 4 ore la static age@21stCB si imi rup degetele. mi-ar placea sa postez un cover cand o termin, dar nu dispun de camera. cred ca doar inregistrarea instrumentului o pun.

oricum setup gasit care merge bine pe 21stCB (cam tot albumul):
Gain7 Treble7 Mid8 Bass7
Telecaster
Telecaster
Fan Adevarat
Fan Adevarat

Numarul mesajelor : 581
Varsta : 30
masculin

Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : "eu nu vreau bani nu vreau nimic"

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Bughy Mar Iul 20, 2010 4:53 pm

Telecaster, ce amplificator folosesti?:)
Bughy
Bughy
Squier user
Squier user

Numarul mesajelor : 2964
Varsta : 32
masculin

Localizare : Rasnov, Brasov
Joburi/Distractii : Chitarist

http://gdrbughy.wordpress.com

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Telecaster Mar Iul 20, 2010 5:39 pm

mi-e rusine.
pai e mare istoricul privind echipamentele mele muzicale.

folosesc un signature sum41 telecaster (70 tele deluxe cu humbucker pe bridge si volum+tone) conectat la (aici devine jenant) un zar de 10 care se da la pachet cu un strat tenson.
Telecaster
Telecaster
Fan Adevarat
Fan Adevarat

Numarul mesajelor : 581
Varsta : 30
masculin

Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : "eu nu vreau bani nu vreau nimic"

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Bughy Mar Iul 20, 2010 7:17 pm

foarte tare. si mie mi-ar placea un o chitara ca a ta in colectia mea ( sau ceva cu humbucker in bridge :) )
ai cumva vreun sample pentru amp? sunt curios cum suna

PS. ce culoare e chitara ta?


Ultima editare efectuata de catre Bughy in Mar Iul 20, 2010 9:02 pm, editata de 1 ori
Bughy
Bughy
Squier user
Squier user

Numarul mesajelor : 2964
Varsta : 32
masculin

Localizare : Rasnov, Brasov
Joburi/Distractii : Chitarist

http://gdrbughy.wordpress.com

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Telecaster Mar Iul 20, 2010 8:08 pm

nu am sample. urmeaza sa postez un cover dupa static age cand fac rost de o camera de filmat si vei fii lamurit, mai ales pentru ca melodia este in mare parte powerchord cu 2 note, iar sunetul poate lasa de dorit uneori in cazut asta de acorduri.

chitara e full black, are un sunet excelent pe distors, foarte usor de folosit si foarte bine ganditata pentru mana dreapta (nu-ti da probleme nici in fund nici in picioare daca stai). pe clean si daca pui la un amp pe full lampa se vede ca nu e fender, dar squier de 10-12 mil. totusi raportul calitate/pret e la fel de bun ca la o dacie duster. adica excelent!
Telecaster
Telecaster
Fan Adevarat
Fan Adevarat

Numarul mesajelor : 581
Varsta : 30
masculin

Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : "eu nu vreau bani nu vreau nimic"

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Bughy Mar Iul 20, 2010 9:01 pm

am cantat si eu pe cateva squier-uri mai scumpe (seria classic vibe mai exact) si intr-adevar, raportul calitate/pret este excelent. si eu folosesc tot squier si nu pot sa spun decat ca sunt foarte multumit cu felul in care este construita chitara. I-ar prinde bine niste doze bune (visez la niste seymour duncan noiseless Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 698357 ) dar in rest e super ok. spor la cantat cu jucaria ta :)

alt PS. Eu mi-as fi luat un squier ca al tau alb si i-as fi pus o doza P90 Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 556420
Bughy
Bughy
Squier user
Squier user

Numarul mesajelor : 2964
Varsta : 32
masculin

Localizare : Rasnov, Brasov
Joburi/Distractii : Chitarist

http://gdrbughy.wordpress.com

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Allu Mar Iul 20, 2010 9:24 pm

o sa postez si eu o poza cu chitarile mele in curand Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 942345
Allu
Allu
American Idiot
American Idiot

Numarul mesajelor : 74
Varsta : 34
masculin

Localizare : Rasnov
Joburi/Distractii : Guitar, Gaming
Stare de spirit : Nasoala!

http://allutwo.byethost24.com

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Telecaster Mar Iul 20, 2010 10:01 pm

Bughy a scris:am cantat si eu pe cateva squier-uri mai scumpe (seria classic vibe mai exact) si intr-adevar, raportul calitate/pret este excelent. si eu folosesc tot squier si nu pot sa spun decat ca sunt foarte multumit cu felul in care este construita chitara. I-ar prinde bine niste doze bune (visez la niste seymour duncan noiseless Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 698357 ) dar in rest e super ok. spor la cantat cu jucaria ta :)

alt PS. Eu mi-as fi luat un squier ca al tau alb si i-as fi pus o doza P90 Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 556420

are placuta duncan design. i-am schimba cu un classic humbucker seymour duncan cum sunt pe delonge signature strat, insa sunt foarte scumpe si pe moment nu se merita investitia (in cazul meu). e ok cu placuta pe care o are chitara, nasol e ca gaura facuta pentru ea cam lasa spatiu sa intre apa si alt jeg daca nu sunt atent cu jucaria ...

am vazut la muzica, la ibanez sus, un vox full lampa la 17 mil parca de 15w. bai un sunet cum rar auzi. sa-mi pice fata :) . cand strang bani (probabil in vreo 2 ani din pacate) iau ceva asemanator sigur.
Telecaster
Telecaster
Fan Adevarat
Fan Adevarat

Numarul mesajelor : 581
Varsta : 30
masculin

Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : "eu nu vreau bani nu vreau nimic"

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Bughy Mar Iul 20, 2010 10:03 pm

pentru full lampa m-as orienta spre ceva orange. sunt mai greu de gasit, dar merita. au un crunch in ele foarte foarte tare. daca esti amator de sound-uri mai indie gen arctic monkeys, iti va placea un amp de genul ala
Bughy
Bughy
Squier user
Squier user

Numarul mesajelor : 2964
Varsta : 32
masculin

Localizare : Rasnov, Brasov
Joburi/Distractii : Chitarist

http://gdrbughy.wordpress.com

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de gdr Mar Iul 20, 2010 11:38 pm

"un vox full lampa la 17 mil parca de 15w. "

15 w? Inteleg ca e pe lampa, da' 17 milioane doar pentru 15 w? Cu 17 milioane iti iei un rig care sa te tina foarte bine la o repetitie sau la cantari mai mici si o calitate bunicica.

Bun, acum nu sunt foarte instruit in legatura cu ce e pentru chitara, dar am cantat pe un vox micut de vreo 10-15 w de chitara, cu un bass ieftin de la emp parca. Suna ok, dar mai degraba iti iei un marshall de vreo 60 w la 15 milioane daca vrei nou, sau ceva la mana a doua,pe incercate. Optiuni sunt nenumarate, atatat timp cat dispui de un oarecare buget Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 770354
gdr
gdr
Fan Adevarat
Fan Adevarat

Numarul mesajelor : 403
Varsta : 32
masculin


Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Bughy Mier Iul 21, 2010 12:04 pm

daca nu ma insel, acel vox este un reissue al unui model mult mai vechi de amplificator scos de vox. ceva de genul are si fender, un reissue dupa champion 600 de 5w care costa 750 de lei. presupun ca pretul este justificat de statutul de "vintage" pe care il au aceste amplificatoare
Bughy
Bughy
Squier user
Squier user

Numarul mesajelor : 2964
Varsta : 32
masculin

Localizare : Rasnov, Brasov
Joburi/Distractii : Chitarist

http://gdrbughy.wordpress.com

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Telecaster Mier Iul 21, 2010 5:50 pm

nu am un sample si nici nu cred ca pot gasi pe tutube avand in vedere ca nu mai stiu numele modelului. pus langa un marshall de peste 50w de vreo 10-15 milioane suna cu 3 clase peste. scuza asta cu "vintage" isi are si ea rostul pe ici pe colo, avand in vedere designul si materialele exterioare ale ampului, tutusi banii se vad la calitatea sunetului.
Telecaster
Telecaster
Fan Adevarat
Fan Adevarat

Numarul mesajelor : 581
Varsta : 30
masculin

Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : "eu nu vreau bani nu vreau nimic"

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Bughy Mier Iul 21, 2010 5:55 pm

pus langa un marshall normal ca va suna diferit, deoarece marshall construieste amplificatoare pentru cu totul altceva. un vox de genul ala va ajunge cel mai probabil pe mainile cuiva care canta blues sau jazz, pe cand un marshall va ajunge pe mainile unui rocker pletos care urmeaza sa cante ceva pantera sau ac/dc. depinde de nevoile fiecaruia
Bughy
Bughy
Squier user
Squier user

Numarul mesajelor : 2964
Varsta : 32
masculin

Localizare : Rasnov, Brasov
Joburi/Distractii : Chitarist

http://gdrbughy.wordpress.com

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Telecaster Mier Iul 21, 2010 6:12 pm

100% corect ce ai zis tu. dar eu am simtit diferenta nu in tonul de clean cu influente indie sau rock, ci in calitatea lui. sunet netremurat si curat pe vox.
Telecaster
Telecaster
Fan Adevarat
Fan Adevarat

Numarul mesajelor : 581
Varsta : 30
masculin

Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : "eu nu vreau bani nu vreau nimic"

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Bughy Mier Iul 21, 2010 6:20 pm

la banii pe care ii dai pe un astfel de amp, nici nu ma mir
intrebare: era combo sau doar head?
Bughy
Bughy
Squier user
Squier user

Numarul mesajelor : 2964
Varsta : 32
masculin

Localizare : Rasnov, Brasov
Joburi/Distractii : Chitarist

http://gdrbughy.wordpress.com

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Telecaster Mier Iul 21, 2010 6:23 pm

combo (magic-box for the kids Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 942345 )
Telecaster
Telecaster
Fan Adevarat
Fan Adevarat

Numarul mesajelor : 581
Varsta : 30
masculin

Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : "eu nu vreau bani nu vreau nimic"

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de gdr Mier Iul 21, 2010 8:20 pm

aveti dreptate, depinde strict de nevoile fiecaruia. Eu unul am nevoie de putere, drept exemplu am un combo fender rumble 2x10 de 100w, care il poti gasii cu putin peste jumatatea pretului vox-ului aceluia, eh beer
gdr
gdr
Fan Adevarat
Fan Adevarat

Numarul mesajelor : 403
Varsta : 32
masculin


Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de CarmenPunkGirl Mier Iul 21, 2010 11:31 pm

CarmenPunkGirl
CarmenPunkGirl
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 4628
Varsta : 31
feminin

Localizare : Buzau/Brasov
Joburi/Distractii : trolling

Sus In jos

Coltul instrumentistilor amatori... - Pagina 9 Empty Re: Coltul instrumentistilor amatori...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 15 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 15  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum